turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121811893 | Bugünkü Okuyucu: 7020 | On-Line: 26 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Kayıplar yüzde elliyi buldu BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
08.10.2016 / 12:07:37

Kayıplar yüzde elliyi buldu


Turizmdeki –bazı- meslek kuruluşlarının yöneticileri üyelerini ve -kuşkusuz -hükümeti bu gidişe karşı uyarmak yerine hangi konulara yoğunlaşıyorlar dersiniz?


Sona eren 2016 sezonunda sektörün, turizm tarihimizin en ağır bunalımını geçirdiğine hiç kuşku yok.

Açılmayan oteller, yiyecek-içecek işletmeleri, kilit vurulan turistlere satış yapan dükkanlar, büyük mağazalar... Alışveriş merkezlerinde hemen göz çarpan boşluklar.

Kısa bir süre öncesine kadar gizlenen kayıplar, giriş-çıkış istatistiklerinin peş peşe yayınlanmasıyla gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Sözü uzatmanın anlamı yok; "Turizm Sektörü" önceki iki yılın ortalamasına oranlandığında geleneksel pazarları dahil YÜZDE ELLİ kayba uğradı.

Ama bu kötü gidiş salt turizme özgü değil.. Ekonominin hemen her kesiminde yakınanların sayıları hızla artıyor.

Dünyada düşerken bizde anlaşılmaz ölçülere artan petrol fiyatları, rakip ülkelerle karşılaştırıldığında çok pahalılaştırılan, su ve enerji giderleri, yüksek faizler hemen her sektörü olumsuz etkiliyor.

AKP'nin 15 yıllık iktidar döneminde yapılandırma adı altında 5 kez getirilen vergi afları, yeniden ertelenen kredi kartı borçları, kredi kartlarıyla yapılacak alışverişlerde arttırılan taksit sayıları, piyasayı canlandırmak amacıyla giderek daralan ekonomiye, yapay soluk aldırma çabalarından başka bir şey değil.

İthalatla sağlanan hormonlu büyümenin, ithal ürünlerden alınan vergilerle gerçekleştirilen kamu harcamalarını sürdürmenin sınırlarına yaklaştığımız bu dönemde, azalan turizm gelirlerinin büyümeyi olumsuz etkileyeceğini önemseyen kaç kişi vardır?

Doğrusu merak konusu.

Üstelik kentleşme rantıyla büyüyen dar çevrenin de; ellerinde kalan yapı stoklarıyla geleceklerinin pek parlak olmadığı ortada.

Bu süreçte turizm sektöründeki –bazı- meslek kuruluşlarının yöneticileri üyelerini ve -kuşkusuz -hükümeti bu gidişe karşı uyarmak yerine hangi konulara yoğunlaşıyorlar dersiniz?

Kısaca göz atalım.

Geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda paket tur satışların rekor kırdığını, 2017 yılında Rusya'dan 5 milyon turist geleceğini, Gaziantep'e 1 milyon kişiyi götürüleceğini açıklamak...

Bitmedi.

Pakistan'dan Türkiye'ye gelecek turist sayısını arttırmak amacıyla workshoplar düzenlemek, analog dönemde bile etkisi çok tartışmalı, bu çağda turizmle ilgisi anlaşılmaz bir örgütün üyelerine Dünya Kongresi yapmak.

Kuşkusuz yukarıda sayılanları; bu örgütleri yönetenlerin iktidar ile ilişkilerini belirli ölçülerde tutma istekleri ya da eskilerin dedikleri gibi; idare-imaslahatçılık olarak yorumlamak da mümkün.

Aslında daha ilerisi de yok değil.

Örneğin kamuoyunun ilgisini Suriye-Musul ekseninden ekonomiye çekmek amaçlı olduğu kuşkusu uyandıran, Başbakanın birden bire açıkladığı; OVP –Orta Vadeli Plan-ın iki, üç satırlık turizm bölümünü sektörün yaşadığı sorunları çözecekmiş gibi düşünerek, tam desteklediğini açıklayan kıdemli bir meslek kuruluşu yöneticisinin demecini okuyunca, ister istemez dahası da varmış dememek elde değil.

Kuşkusuz, kendi uçaklarının konfigürasyonlarına göre teşvik çıkması için harcadığı çabaları, turizmin yaşadığı sorunlardan kurtarılması gibi sunan bazı meslek kuruluşu yöneticilerinin yanında, çok masum kalan bu destek bakalım işe yarayacak mı?


Okuyucu Yorumları

Ertuğrul SARISU09.10.2016 / 11:18:00
Sayın Yücel.. Sektöre duyarlı Yazınız için teşekkürler. 1- Yenilgiyi Kabul etmiyorlar. 2- 10milyar dolar kayıp bunlar için bir anlam taşımıyor 3- Turizmi hiç ciddiye almadılar 4- Hedefleri Musul kerkük vb fırsatçılıkla oralarda dolaşıyor olmak, petrol ummak, Leopar ve Sırtlanların arasında ya denk getirirsek gibi leşin etrafında dolaşan kargalar gibi. 5- Ne 2017 ne 2018 Umurlarında değiliz.
Ferit Volkan09.10.2016 / 11:05:00
Eline sağlık Bakanım,Yıllarca hep birlikte büyük bir amatör ruhla olumlu veya eleştirelecek yönleriyle yaptığımız çalışmalarımız meyvalarını verirken böylesine bir duruma düşmek eminimki hepimizi çok mağdur etti ama sizin de belirttiğiniz gibi yetkililer yalnızca konuşuyor!Aksiyon yok!
LEVENT ERDOĞAN09.10.2016 / 11:53:00
Bahattin bey ; Sitede yer alan diğer habere bakınca ( 119 otel daha açılacak ) biz mi onlarmı uzayda yaşıyor anlayabilmek mümkün değil.
Yiğit Girgin12.10.2016 / 13:07:00
az bile yazmışsınız ! turizmin reel kaydını tutan resmi bir kurum yok, tutanlar zaten parayla data satmakta, arz-talep dengesi kaybolmuş, olmayan herşeyi pazarlıyoruz, turist yok ama yatak dolu :) her şeyimiz gösteriş ve ana temele dayanmayıp geçici hatta uçucu işler...

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr